Menu Zamknij

UKŁADY AUTOMATYKI SZR/ATS

Jak to działa?

Praktycznie każdy stacjonarny agregat diesla można wyposażyć w układ automatycznego rozruchu nazywany potocznie SZR-em lub ATS-em. Najogólniej rzecz ujmując to układ 2 styczników z blokadą mechaniczną i elektryczną, albo przełącznika i dodatkowego panelu sterowniczego.

Zapewnia to dużą wygodę użytkowania.

Zadaniem układu jest fizyczne przenoszenie energii na odbiory, albo z sieci, albo z generatora prądotwórczego w chwili awarii. Cały proces odbywa się bez udziału człowieka i jest całkowicie zautomatyzowany.

Zdecydowana większość klientów kupując generator prądotwórczy diesla od razu decyduje się też na zakup takiego układu z uwagi na jego niską wartość biorąc pod uwagę wartość całości inwestycji.

Układ automatyki SZR/ATS można powiesić w rozdzielni głównej (najczęściej stosowane), albo postawić go przy agregacie prądotwórczym na zewnątrz. Takie skrzynki z automatyką posiadają zwiększone IP, oraz standardowo montujemy w nich grzałkę z termostatem.

Wygodę zapewnia też możliwość ustawienia wielu dodatkowych czasowych parametrów technicznych.

Stycznikowe czy przełącznikowe?

Układy automatyki stycznikowe stosuje się w mniejszych zespołach prądotwórczych od 10kVA do 200 kVA (do około 350A prądu znamionowego) z uwagi na ich nieco niższy koszt.

Uważa się jednak że układy na przełączniku są trwalsze i mniej awaryjne. Stosuje się je w agregatach od 40kVA do 1300kVA. Większe na specjalne zamówienie. Dla agregatów o mocy powyżej 250kVA stosujemy tylko automatyki przełącznikowe.

Trzeba pamiętać, że wybierając odpowiedni układ automatyki bierze się pod uwagę nie tylko moc agregatu prądotwórczego, ale i moc zabezpieczenia głównego, lub moc wydzielonych obwodów, które będą zasilane z układu.

Wytyczne instalacyjne

Wybierając umiejscowienie automatyki trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Koszt agregatu i automatyki to nie jedyne koszty, które inwestor musi wziąć pod uwagę.

Rozdzielnię główną, sam agregat prądotwórczy i automatykę trzeba połączyć przewodami elektrycznymi i sterowniczymi, których wartość przy dużych odległościach może być bardzo duża.

Jeżeli to możliwe powinno się tak przygotowywać projekty, aby agregaty prądotwórcze jako źródła energii, układy automatyki i rozdzielnia główna były jak najbliżej siebie.

Więcej informacji udziela nasz dział handlowy.

Zdalny monitoring

Pracę agregatów prądotwórczych można monitorować zdalnie. Może się to odbywać przez siec www, przemysłową sieć komunikacyjną, czy panele sterownicze. Sterowniki agregatów prądotwórczych wyposażone są w gniazda umożliwiające w zależności od potrzeb zainstalowanie odpowiednich kart komunikacyjnych.

Wielu klientów z uwagi na niedużą cenę decyduje się na instalowanie w układzie automatyki specjalnego modułu GSM. Inwestor w zależności od zaprogramowanych komunikatów, będzie na telefon za pomocą komunikatów sms na bieżąco informowany o np. awarii zasilania z sieci, załączeniu się generatora prądotwórczego, powrocie zasilania, jego wyłączeniu itp.